Emirates Stadium

Základní informace

Budování Emirates Stadium trvalo déle než dva roky. Výstavba začala 1. března 2004 a skončila 14. června 2006. Moderní stánek pojme 60 432 fanoušků, na Highbury se vměstnalo 38 500 příznivců.

26 646 míst je v horním patře, 24 425 ve spodním. Prostřední řada, kde se nachází „Club Level“, pojme 7 139 příznivců a zbývajících 2 222 sedadel je umístěno v lóži. Pro fanoušky soupeře je vyhrazeno minimálně 1 500 míst. Na utkání FA Cupu a Ligového poháru může toto číslo narůst až na devět tisíc.

Rozměry

Celý areál se rozléhá na 91 127 metrů čtverečních. Přesná vzdálenost mezi severním a jižním koncem stadionu je 245,6 metru. Od východního k západnímu konci je to 199,6 metru. Nejvyšší bod Emirates Stadium je 41,466 metru nad hrací plochou.

Šatna domácích má rozměry 13 na 7,1 metru, pro lékaře je zde místnost o rozměrech 8,8 na 7 metrů a místnost s bazénem se rozléhá na 2,7 na 4,5 metrech. Prostory pro strečink a krátkou přípravu mají rozměry 12,4 na 4,9 metru. Tunel, jímž hráči vychází, má rozměry 13,5 na 2,8 metru a je vysoký 2,3 metru.

Na Emirates Stadium se nachází

• 4 500 metrů kovového zábradlí
  • 15 000 metrů čtverečních skleněných výplní
  • přes 2000 dveří
  • 100 poschodí, 13 výtahů a 5 eskalátorů
  • 12 000 světelných zařízení
  • dva odlitky železného děla
  • 4 500 zařízení informační techniky
  • 41 pozic pro televizní kamery
  • 900 toalet, 113 zařízení pro invalidy
  • 475 plazmových obrazovek
  • dvě gigantické obrazovky v rozích stadionu
  • 439 obrazovek s vysokým rozlišením
  • 450 pokladen
  • 196 světelných žárovek s 2000 watty
  • 56 střešních reproduktorů
  • dvě postřikovací nádrže, které pojmou 400 000 litrů vody
  • 130 průmyslových kamer
  • turnikety mohou na stadion dostat až 600 fanoušků za minutu.

Cena

Cena celého projektu se vyšplhala na 390 milionů liber. Po Old Trafford, domovu Manchesteru United, je Emirates Stadium druhým největším stadionem v Premier League.

Název

Moderní stánek Arsenalu měl původně nést jméno Ashburton Grove podle městské části, v níž se nachází, i přes nevoli fanoušků ale klub prodal práva letecké společnosti Emirates. Při utkáních evropských soutěží, která zakazují reklamu v názvech, je stánek označován jako Arsenal Stadium.

Zásobování

Zásobovací společnost dodává na každý zápas přes 100 tisíc potravin a nápojů do 250 stánků na stadionu.

Hrací plocha

Rozměry hrací plochy jsou 105 na 68 metrů, hřiště na Highbury mělo pouze 100 na 66,7 metru. Celkové rozměry trávníku na Emirates Stadium jsou 113 na 76 metrů.

Sedadla

30 mužů namontovalo všech 60 432 sedaček za 16 týdnů. Při upevňování prvního sedadla 13. března 2006 byl i záložník Arsenalu Abou Diaby.

Obrazovky

Dvě gigantické obrazovky Mitsubishi mají obsah 72 metrů čtverečních. Obrazovky Jumbotrons, které byly na Highbury, zabíraly pouze 38 metrů čtverečních.

Projekt „Arsenalizace“

Londýnský klub se snaží svým fanouškům, kteří byli zvyklí na legendární Highbury, vytvořit na Emirates Stadium co nejlepší zázemí. Z bílých sedadel ve spodním patře proti lavičkám náhradníků byl sestaven bílý kanón, který je hlavním symbolem v logu Arsenalu.

Široká ilustrace „The Spirit of Highbury“ zobrazuje všechny hráče, kteří si na bývalém stánku „Kanonýrů“ zahráli.

Nejvýznamnější částí „Arsenalizace“ je ilustrace 32 legend, která objímá venkovní obvod stadionu. Jsou na ni vyobrazeni tito hráči: Ian Wright, George Armstrong, David Jack, Martin Keown, Cliff Bastin, Tony Adams, Liam Brady, Thierry Henry, David Seaman, Ted Drake, David Rocastle, Alex James, Patrick Vieira, Reg Lewis, Lee Dixon, Joe Mercer, Dennis Bergkamp, Bob Wilson, Eddie Hapgood, Charlie George, Nigel Winterburn, David Danskin, Kenny Sansom, Jack Kelsey, Robert Pires, John Radford, David O'Leary, George Male, Ray Parlour, Frank McLintock, Steve Bould a Pat Rice.

Mezi poslední novinky „Arsenalizace“ patří přejmenování tribun, které nyní nesou názvy jako na Highbury. Na Emirates Stadium se tedy nachází East Stand, West Stand, North Bank a Clock End, nad níž visí slavné hodiny „The Clock“, jež byly hlavním poznávacím znakem Highbury.

Prostory Emirates Stadium